Całoroczny projekt edukacyjno-kulinarny w klasie 1 „Zdrowe śniadanie”

Uczniowie klasy 1 wzięli udział w całorocznym projekcie edukacyjnym „Zdrowe śniadanie”. W każdą pierwszą  środę miesiąca dzieci wraz z rodzicami przygotowywali różne propozycje zdrowych śniadań . Projekt miałna celu propagowanie wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych, zwiększenie świadomości na temat prawidłowego odżywiania, w tym roli śniadania – jakże ważnego posiłku w ciągu dnia.

Pożywne  śniadanie  ma ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję ucznia w ciągu całego dnia. Pierwsze śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w diecie ucznia. Ma ono bezpośredni wpływ na jego samopoczucie, pamięć i koncentrację. Wyrównuje poziom cukru we krwi po długotrwałej, nocnej przerwie od ostatniego posiłku. Natomiast brak śniadania skutkuje pogorszeniem nastroju oraz problemami ze skupieniem się na zajęciach szkolnych, ponieważ dochodzi do gwałtownego spadku poziomu glukozy, która jest niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu.

Uczniowie dowiedzieli się, że drugie śniadanie powinno dostarczyć  podstawowych składników odżywczych, czyli węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Zalecanymi produktami śniadaniowymi są: pełnoziarniste pieczywo, zdrowe płatki, świeże lub suszone owoce, koktajle warzywno-owocowe , warzywa, wędliny, jajka lub nabiał. Podczas zajęć projektowych uczniowie poznali fakty i mity na temat różnych środków żywnościowych, żywności przetworzonej, dodatków do żywności, produktów spożywczych typu „light”, napojów energetycznych i innych.

To były nie tylko lekcje zdrowego odżywiania, ale także współpracy, kreatywności i radości z jedzenia. Było smacznie, zdrowo i kolorowo!

Joanna Kopaczka

Na zdjęciach uczniowie podczas zajęć z projektu: „Zdrowe śniadanie”