Konkurs Wiedzy o Spiszu od wielu lat zrzesza młodych miłośników Spisza. Sprawdza on wiedzę zarówno z aktualnych wydarzeń, jak i znajomość historii, kultury czy geografii regionu. Tradycją tego konkursu jest, że trzyosobowa drużyna reprezentuje daną szkołę i jeśli zdobędzie I miejsce, wówczas gości uczestników konkursu w murach swojej szkoły. Po piętnastu latach przerwy, gospodarzem tegorocznej odsłony konkursu był niedzicki Zespół Placówek Oświatowych. Pani Celina Sordyl przypomniała zebranym na auli, w jakich latach szkoła podstawowa współorganizowała konkurs. Miało to miejsce w: 1994, 1995, 2000, 2001, 2007 i w 2008 roku.
Wydarzenie 20 kwietnia 2023 r. rozpoczęła Pani dyrektor Magdalena Dwornicka, witając przybyłych gości: Juliana Kowalczyka – prezesa Związku Podhalan w Polsce, Celinę Sordyl – współorganizatorkę konkursu od 37 lat, Teresę Styrczulę-Dyrek – wiceprezesa PTTK oddziału „Gorce w Nowym Targu i innych członków PTTK, a także uczestników konkursu i ich opiekunów. Następnie wszyscy obecni mogli przenieść się w świat spiskich melodii i tańców dzięki występowi zespołu „Dunajec” z Niedzicy. Po części oficjalnej i artystycznej nadszedł czas na zasadniczą część czwartkowego spotkania, czyli sprawdzenie swojej wiedzy. W tegorocznym konkursie rywalizowało ze sobą 9 drużyn z następujących szkół podstawowych: Czarnej Góry (SP nr 2), Frydmana, Kacwina, Krempach, Łapszanki, Łapsz Wyżnych, Łapsz Niżnych, Niedzicy i Trybsza. Wśród pytań testowych nie zabrakło „klasycznych” zagadnień, jak choćby pytanie o topografię Spisza, wezwania spiskich kościołów, gwarę czy elementy architektoniczne znanych spiskich obiektów. Kilka
charakterystycznych budynków czy widoków należało też rozpoznać i nazwać, pojawiły się jednak także zagadnienia związane z aktualnymi inicjatywami mającymi miejsce na Spiszu. Po części pisemnej odbyła się druga część, mianowicie konkurs recytatorski, podczas którego uczniowie, posługując się spiską gwarą, opowiadali gawędy lub deklamowali wiersze.
Warto podkreślić, że organizatorzy konkursu zadbali również o podniebienia uczestników – Rada Rodziców przygotowała spiskie smakołyki: derkliki, kapuśnioki, tworoźniki, rogi z kakałym, z jabłkami i moskole. Z kolei uczniowie z klas branżowych pod okiem Pani Eweliny Płachty-Krupy i Janiny Schlegel przygotowały dla wszystkich gorący posiłek.
W czasie, gdy komisja sprawdzała prace konkursowe, uczestnicy zwiedzali zamek Dunajec w Niedzicy. Fundatorem wycieczki było Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy.
Kulminacyjny punkt dnia stanowiło ogłoszenie wyników. I miejsce uzyskała drużyna ze szkoły we Frydmanie, II miejsce zdobyła szkoła w Krempachach, a III miejsce – szkoła podstawowa nr 2 w Czarnej Górze. Indywidualnie najwięcej punktów osiągnęła Justyna Bogacz z Kacwina i Paulina Wojtanek z Czarnej Góry. W konkursie recytatorskim I miejsce zajęła Wiktoria Wacław z Czarnej Góry, II miejsce Emilia Święty z Niedzicy, a miejsce III – Bartłomiej Łojek z Jurgowa.
Wszystkim uczestnikom należą się jednak duże gratulacje! Ich wiedza, zapał i zainteresowanie tematyką Spisza napawa dumą i dowodzi, że młode pokolenie dużym szacunkiem darzy lokalne dziedzictwo kulturowe.
Mariola Petryszak