W dniu 16.10.2024 r. w naszej szkole w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Mediacji oraz Międzynarodowego Dnia Mediacji, Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych przedstawił dla klas IV – VI, VI-VIII oraz BS symulacje mediacji rówieśniczych.
W roli mediatorów: Filip Górecki oraz Konrad Molitorys, w roli stron skonfliktowanych: Marlena Milaniak – Alicja Pandyra, Emilia Pojedyniec – Wioletta Reściak. Martyna Grońska oraz Wioletta Reściak przypomniały, na czym polegają: mediacje oraz mediacje rówieśnicze, kim jest i jaką rolę pełni mediator rówieśniczy, zasady mediacji oraz sprawy do mediacji.
Wprowadzeniem do tematyki mediacji oraz utrwaleniem zagadnień z poprzedniego roku szkolnego, dla klas młodszych 0-3, zostały zorganizowane pogadanki na temat porozumiewania bez przemocy, zastanowienia się w jaki sposób porozumiewamy się z innymi. W koncepcji Porozumienie bez przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC) język żyrafy jest często nazywany językiem serca – dzięki któremu zaczynamy dawać z serca. Polega głównie na dotarciu do potrzeb drugiej osoby, jest pozbawiony zachowań przemocowych. Jest językiem, za pomocą którego możemy budować zrozumienie, szacunek i chęć współpracy, zamiast konfliktów i nieporozumień. W założeniu koncepcja opiera się na zdolności wyrażania własnych uczuć i potrzeb, a także na zrozumieniu uczuć i potrzeb osób, z którymi się porozumiewamy – bez względu na to, jak one to wyrażają.
Dzieci mogły przez chwilę wcielić się w rolę żyrafy, zakładając maski oraz wykonały pracę plastyczną, którymi udekorowaliśmy szkolne sale.
Naszym mediatorom rówieśniczym serdecznie gratuluję zaprezentowania całej szkole idei mediacji.
Dziękuję za współorganizację pani Joannie Reśczak, której koncepcja Marshall’a Rosenberga jest szczególnie znana i bliska ze względu na wykonywany zawód psychologa; opiekunowi Samorządu Uczniowskiego pani Barbarze Jamróz pod okiem której, odpowiednie sekcje wsparły naszą akcję, przygotowując odpowiednie nagłośnienie oraz wykonując zdjęcia.
Opiekun Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych
Urszula Dulak