W dniu 27.04.2023 r. przeprowadzono grę terenową na Zamku Dunajec, której organizatorem była Biblioteka Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy, we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki Muzeum- Zespół Zamkowy w Niedzicy. W tym roku szkolnym nasze działania wsparła Pani Kinga Kapołka.
Wykorzystując formę rozgrywki, na wzór dawnej zabawy określanej jako podchody, połączono poszerzanie wiedzy z zabawą. Za cel obrano sobie: kształtowanie więzi z regionem i postaw patriotycznych; rozbudzanie zainteresowań literaturą o Zamku Dunajec; rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia; doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji, czytania mapy i współdziałania w zespole.
W grze wzięli udział laureaci „Konkursu wiedzy o Zamku Dunajec”, który adresowany był do uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Niedzicy. Wzięło w nim udział 22 uczestników, spośród których wyłoniono 9 zwycięzców. W zespołach kilkuosobowych rywalizowali oni ze sobą, wykonując zadania związane z tym miejscem. Trzeba było wykazać się umiejętnościami wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Nad bezpiecznym i sprawiedliwym przebiegiem gry czuwały opiekunki drużyn, które monitorowały działania uczniów.
WYNIKI KONKURSU i GRY TERENOWEJ
I miejsce – Melania Grońska, Oliwia Knap, Jakub Milaniak, Łukasz Nowak (wszyscy uczniowie są z kl. VII)
II miejsce – Julian Górecki (kl. IV a), Alicja Pandyra (kl. V a), Wioletta Reściak (kl. V a)
Justyna Chmiel (kl. V b), Jakub Strączek (kl. V b)
Oczywiście w tym miejscu należy złożyć gratulacje zwycięzcom. Nie pozostaliście obojętni na apel, co jest ważne dla nas dorosłych, którzy odpowiadamy za kształtowanie patriotyzmu lokalnego. Wasze zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy o tym regionie z pewnością będzie owocować w przyszłości.
Szczególne podziękowania kieruję do Dyrekcji Zamku – Pani Ewy Jaworowskiej- Mazur i wszystkich Pracowników, którzy okazali wielką gościnność oraz wparcie w realizacji gry terenowej. Państwa praca, troska i miłość do wielkiego dziedzictwa, jakim jest Zamek Dunajec, wzbudzają szacunek, podziw i jeszcze większe zamiłowanie do tego malowniczego regionu.
Słowa podziękowania kieruję też do Pani Kingi Kapołki, która służyła swą pomocą w organizacji konkursu i gry terenowej.
Nauczyciel bibliotekarz