Dzień Bezpiecznego Internetu to coroczna ogólnoświatowa kampania w ramach strategii lepszego Internetu dla dzieci (BIK+) mająca na celu promowanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.
Internet jest potężnym narzędziem o ogromnych możliwościach uczenia się, podnoszenia umiejętności i zdobywania nowych umiejętności i wiedzy. Jednak wraz z możliwościami pojawia się ryzyko.
Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu nie tylko podniesienie świadomości, ale także podjęcie konkretnych kroków w celu ochrony i wzmocnienia pozycji dzieci i młodzieży w Internecie.
Nasza szkoła organizuje inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poprzez:
-
- zajęć edukacyjnych,
- kampanii informacyjnych,
- propozycje lekcji zdalnych,
- webinaria dla nauczycieli.
Inicjatywy mogą się odbywać od początku lutego do końca marca 2025.
KLASA I
KLASA II A
W klasie 2a Dzień Bezpiecznego Internetu jako podsumowanie został zrealizowany dnia 10.02. Z dziećmi zostały poruszone następujące zagadnienia:
-
- zasady korzystania z Internetu w zakresie bezpieczeństwa
- porady dotyczące korzystania z Internetu
- czas przebywania w sieci z punktu widzenia zdrowia fizycznego i psychicznego
- sugestie dotyczące wyboru stron przez dzieci
Natomiast z Rodzicami na spotkaniach:
-
- zalecenia dotyczące korzystania z Internetu adekwatnie do wieku
- wyjaśnienie zagrożeń wynikających z braku założenia ochrony rodzicielskiej
- zagrożenia wynikające z przeglądania przez dzieci nieodpowiednich treści
Oprócz tego dzieci wykonały ilustracje do opowiadania tematycznego w zeszytach.
KLASA II B
KLASA III
Uczniowie klas VI wzięli udział w zajęciach profilaktycznych dot. przemocy rówieśniczej, z naciskiem na sytuacje, w których wykorzystywany jest Internet. Młodzi lidzie dowiedzieli się, gdzie przebiega granica pomiędzy żartem, a aktem przemocy, jak reagować na zagrażające sytuacje, gdzie szukać pomocy i jakie konsekwencje grożą sprawcom cyberprzemocy.
Internet dostępny jest już praktycznie wszystkim dzieciom w wieku szkolnym. Coraz częściej młodzi ludzie korzystają też z telefonów komórkowych (smartfonów) lub innych urządzeń mobilnych z dostępem do sieci. Obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu, pojawiają się również związane z nim zagrożenia. Jednym z nich jest przemoc rówieśnicza. Do jej dotychczasowych form, z którymi spotkać się można było np. w szkołach, dołączyły sytuacje związane między innymi z serwisami społecznościowymi, z których młodzież korzysta nie tylko przy użyciu komputerów, ale również urządzeń mobilnych. Cechą specyficzną tzw. cyberprzemocy jest to, że nawet pozornie błahe sytuacje potrafią stać się dla ich ofiar olbrzymim obciążeniem.
Materiały wykorzystane podczas zajęć zostały przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu „Dziecko w Sieci”.
KLASA VIII